Polacy i Niemcy w Europie. Zjazd byłych stypendystów DAAD z okazji 25-lecia Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie
Zaproszenie na uroczystości w gościnnych progach Uniwersytetu Warszawskiego przyjęło około 100 polskich byłych stypendystów DAAD, a także ambasador Niemiec w Polsce, Dr. Thomas Bagger, wiceprezydent DAAD, Dr. Muriel Kim Helbig, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Narodowej Agencji Programu Erasmus+, dr hab. Paweł Poszytek, przewodniczący Stowarzyszenia Stypendystów DAAD w Polsce, prof. dr hab. Waldemar Czachur, oraz liczni polscy absolwenci DAAD z dziedziny nauki, kultury i biznesu. Z ramienia Uniwersytetu Warszawskiego zebranych gości powitał prof. dr hab. Sambor Grucza, prorektor ds. współpracy i spraw pracowniczych.
Podczas spotkania odbyła się dyskusja panelowa p.t. “Polacy i Niemcy w Europie. Co przyniesie przyszłość” poświęcona perspektywom, przed którymi stoi obecnie nauka i szkolnictwo wyższe w Polsce, w Niemczech i w Europie.
W ramach uroczystości jubileuszowych tegoroczni stypendyści otrzymali dyplomy stypendialne z rąk wiceprezytent DAAD, Dr. Muriel Kim Helbig.
Wieczorem 16 czerwca uczestnicy wydarzenia mieli przyjemność wziąć udział w letnim przyjęciu w Ambasadzie Niemiec w Warszawie.
Po uroczystościach z okazji jubileuszu Przedstawicielstwa w Warszawie, 17 czerwca odbył się zjazd byłych stypendystów DAAD z ostatnich lat, którego tematem były wyzwania społeczne stojące przed Polakami i Niemcami w Europie. Dr Agnieszka Łada-Konefał, zastępca dyrektora Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt, rozpoczęła wydarzenie od omówienia wyników “Barometru Polska-Niemcy”, wieloletniego badania, które analizuje najważniejsze kwestie we wzajemnym postrzeganiu się obu narodów. Podczas trzech kolejnych warsztatów na temat dziennikarstwa w czasach polaryzacji, zielonej energii i równości płci uczestnicy dyskutowali o znaczeniu tych tematów w Polsce, Niemczech i Europie.
Warsztaty prowadziły: była stypendystka DAAD Kaja Puto, publicystka i laureatka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, Małgorzata Kopka-Piątek, dyrektorka Programu Polityki Europejskiej i Migracyjnej w Instytucie Spraw Publicznych oraz Wiktoria Beckmann, była stypendystka DAAD i starsza konsultantka Guidehouse zajmująca się sprawiedliwą transformacją do stanu neutralności klimatycznej i doradzająca w tej kwestii Komisji Europejskiej i międzynarodowym firmom.
Wydarzeniem kulturalnym zjazdu było spotkanie autorskie z byłą stypendystką DAAD, Karoliną Kuszyk. Autorka czytała fragmenty książki “Poniemieckie”, która w Niemczech trafiła na listę bestsellerów magazynu Der Spiegel, a Süddeutsche Zeitung uznała ją za jedną z dwudziestu najważniejszych książek na tematy polityczne 2022 roku. Spotkanie prowadził przewodniczący Stowarzyszenia Stypendystów DAAD w Polsce, prof. dr hab. Waldemar Czachur.