Stowarzyszenie Stypendystów DAAD w Polsce
Członkowie stowarzyszeń są dla DAAD szczególnie ważni, ponieważ często to właśnie oni należą do ekspertów i liederów w danej dziedzinie w swoim kraju. Znane są im dobrze systemy kształcenia obydwu krajów, mają doświadczenie w funkcjonowaniu w dwóch systemach społecznych, są więc ekspertami w sprawach bilateralnych dotyczących Niemiec oraz kraju, z którego pochodzą.
Wszędzie na świecie można spotkać alumnów DAAD. Ponad 170 stowarzyszeń w 98 krajach wspiera wymianę byłych stypendystów, podtrzymuje kontakt ze szkołami wyższymi i samym DAAD.
W Polsce Stowarzyszenie zostało założone w 2003 roku i liczy 170 członków. Od momentu powstania umożliwia stypendystom, partnerom i przyjaciołom DAAD aktywną, wieloaspektową i międzypokoleniową wymianę doświadczeń.
Członkowie Stowarzyszenia mogą sami zgłaszać pomysły na ewentualne wydarzenia i ubiegać się o dofinansowanie z DAAD. Wnioski można składać wyłącznie w siedzibie DAAD w Bonn.
Zostań członkiem Stowarzyszenia: Stowarzyszenie Stypendystów DAAD w Polsce [DOC 35,00 KB]
Kontakt w przypadku pytań: stypendysci.daadgmail.com
Zarząd Stowarzyszenia Stypendystów DAAD w Polsce:
- prof. dr hab. Waldemar Czachur – prezes zarządu
- Małgorzata Behague – wiceprezes zarządu
- dr Paweł Kosiński – skarbnik
- dr Paweł Lesiński – sekretarz
- dr hab. Joanna Długosz-Jóźwiak, prof. UAM – członek zarządu
- dr Piotr Laskowski, członek zarządu
Prof. Waldemar Czachur jest germanistą, który naukowo zajmuje się lingwistyczną analizą dyskursu, ponieważ interesuje go, w jaki sposób język współkształtuje nasze myślenie o kwestiach politycznych, również w dialogu polsko-niemieckim. Prof. Czachur pracuje w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jest autorem wystaw na temat dialogu polsko-niemieckiego, m.in. wystawy “Odwaga i pojednanie” w Krzyżowej. Od 2006 roku jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Stypendystów DAAD, podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia został ponownie wybrany na przewodniczącego. W pracy naukowej i społecznej kieruje się przekonaniem, że ciągła praca na rzecz dialogu polsko-niemieckiego jest potrzebna zarówno Polakom i Niemcom, jak i Europie.