Prof. dr hab. Robert Hołyst: „Ruch cząstek: od filozofii do życia"
Ruch jest podstawowym pojęciem w fizyce i filozofii. Jako taki, nie jest wyjaśniany szerzej, niż za pośrednictwem teorii znanych nauce.
Przed ponad 2000 laty filozofowie greccy zastanawiali się nad tym, czy ruch jest rzeczywistym zjawiskiem. W XVI wieku pojęcie ruchu zostało potwierdzone doświadczeniami Galileusza i rozwinięte w paradygmacie sił przez Newtona. Einstein, Michelson i Morley wnieśli dodatkową wiedzę o prawach, jakie rządzą ruchem obiektów w naszym otoczeniu. Prawa te opisują ruch pojedynczych obiektów w czasoprzestrzeni. W języku chemii te odkryte prawa ruchu mają zastosowanie do materii rozproszonej w przestrzeni i czasie. Tymczasem dla biochemików i biologów życie wyraża się ruchem wielu obiektów w skończonej objętości żywej komórki.
Albert Einstein sformułował pierwsze zasady rządzące takim ruchem, a my rozszerzyliśmy jego teorię na żywe komórki. Ta prezentacja poprowadzi słuchaczy przez czas i przestrzeń w kierunku podstaw życia – zsynchronizowanego ruchu wielu obiektów w ograniczonej przestrzeni.
Miejsce: Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Pałac Karnickich, al. Ujazdowskie 39
Przebieg spotkania:
18:00 Powitanie
18:15 Wykład i dyskusja
19:30 Poczęstunek
Wykład zostanie wygłoszony w języku polskim.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 10 października 2022r. pod adresem mailowym: daad@daad.pl.
„Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe”
„Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe” to wspólna inicjatywa Ambasady Niemiec w Warszawie, Societas Humboldtiana Polonorum, Niemieckiego Instytutu Historycznego oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej DAAD. W ramach cyklu cztery razy w roku odbywają się spotkania z wybitnymi polskimi i niemieckim naukowcami różnych dziedzin.